Disclosure: Links to products for sale may be affiliate links.

 

Because It’s So Hard to Just Get One

Aaigh! This is just torture to look at.

Sunsweet Prunes are now available in individually wrapped packages. Because getting one prune out is so very, very difficult.

I’m not sure, but I’m guessing the idea is that people can take them along for an easy snack without taking the entire package. Easier for the busy person on the go, I suppose. But it just strikes me as completely and utterly absurd.

I’ll be the first to admit that prunes are annoyingly sticky. It can be a real pain to separate them. But this is overpackaging, plain and simple.

Carrying prunes for a snack isn’t all that hard. If you just want a few prunes, go buy a small, reusable container and load it up when you want to bring some along. No need to throw out so many wrappers.

And just to add insult to injury, let’s talk price. You know overpackaged foods tend to be overpriced, and so…

Ones: net wt 7 oz for $2.35 (according to Sunsweet website)
Pitted Dried Plums: net wt 10 oz for $2.35

Thought I’d pick an easy one to compare. I don’t think you even really need me to do the math for you, since it’s pretty obvious that you get a lot less for the same price when buying the Ones. But just because I can, the Ones cost about $0.34 per ounce. The Pitted Dried Plums in normal packaging costs $0.24 per ounce. Obviously I’m rounding off for each, for what that’s worth.

Technorati Tags: prunes, sunsweet ones, dried plums, overpackaging, individually wrapped

One reply

  1. Charity says:

    The problem is, they’re trying to get people to start buying prunes again. The fact that they’ve over packaged them has never even entered their minds. Perhaps if few people purchase them, and make sure to let them know it’s because they are over packaged, they’ll rethink their ideas.

Comments are closed.